“Ibrat" EIZda joylashgan ushbu korxona Germaniya va Italiya davlatlari ishbilarmonlari bilan hamkorlikda kalava ip va to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan bo‘lib, loyiha qiymati 197,8 mln. dollar, yillik quvvati 80 ming tonnani tashkil etadi.
❇️ “ECO BASALT” MCHJ qo‘shma korzonasi tomonidan, qiymati bosqichma-bosqich kiritiladigan 68 mln. AQSH dollari bo‘lgan “Bazalt toshini chuqur qayta ishlash, bazalt issiqlikni izolyatsiyasi va kultivatsiya (gidroponika) materiallarini ishlab chiqarish”ga oid investitsiya loyihasi amalga oshiriladi.
Birinchi bosqichda 4 gektar yer maydonida "Meva sabzavot mahsulotlarini quritish, qadoqlash va eksportga chiqarish" loyihasi amalga oshirilgan bo‘lib, 4 mln. dollar xorijiy investitsiya jalb etilgan va 80 ta yangi ish o‘rinlari yaratilgan.
Umumiy yer maydoni 1 gektarni tashkil etuvchi korxona To‘raqo‘rg‘on tumani, Oqtosh shaharchasida joylashgan bo‘lib, “Ifoda Agro Kimyo Himoya” kompaniyasi tarkibiga kiradi.
Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishga berilayotgan eʼtibor natijasida yirik ishlab chiqarish korxonalari soni kundan-kunga ortib bormoqda. Bugun viloyatimizdagi yirik Metallurgiya zavodi “TAI CHANG SPECIAL STEEL” MCHJ shaklidagi qo‘shma korxonasi foydalanishga topshirildi.